Mutacioni i COVID-AIDS, shteti evropian mbyll kufijtë

Evropë

Mutacioni i COVID-AIDS, shteti evropian mbyll kufijtë

Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 16:38

Italia ka pezulluar udhëtimet nga Afrika e Jugut dhe hyrjen në vend për të gjithë udhëtarët të cilët kanë vizituar Afrikën gjatë 14 ditëve të fundit.

Kjo për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit Botsvana, i cili po shkakton shqetësim global.

Ministri i shëndetësisë i vendit, Roberto Speranza, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që ndalon të gjithë udhëtarët që kanë vizituar Afrikën  Jugut gjatë 14 ditëve të  fundit,  të hyjnë në vend.

“Shkencëtarët tanë po shqyrtojnë variantin e ri B.1.1.529. “Ndërkohë ne do të marrim masat e nevojshme menjëherë”, tha Speranza.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat