Burgoset opozitari turk me akuzën për spiunazh

Evropë

Burgoset opozitari turk me akuzën për spiunazh

Më: 30 nëntor 2021 Në ora: 22:24
Metin Gurcan

Autoritetet turke kanë arrestuar njërin prej liderëve të opozitës tuke, Metin Gurcan.

Ai akuzohet për “spiunazh politik dhe ushtarak”, njoftoi gazeta Hurriyet.

Thuhet se ky ushtarak në pension dhe një nga themeluesit e Partisë opozitare për Demokraci dhe Progres (DEVA), ku kryetar është ish-bashkëpunëtor i presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, Ali Babacan, do të jetë në paraburgim deri në përfundim të gjykimit.

Gurcan akuzohet se ka shitur informacione të supozuara sekrete diplomatëve të huaj, të cilat ai e refuzoi në seancë.

Sapo prokuroria të konfirmojë aktakuzën, gjykata pritet të marrë vendim për caktimin e gjykimit. /

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat