Arrestohet në Francë një i dyshuar për vrasjen e Jamal Khashoggit

Evropë

Arrestohet në Francë një i dyshuar për vrasjen e Jamal Khashoggit

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 16:39
Jamal Khashoggi

Është arrestuar në Francë një nga persoant e dyshuar për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Mediat franceze raportojnë se ai u arrestua në aeroportin Roissy, afër Parisit.

Sipas raportimeve, personi i arrestuar po bëhej gati të hipte në aeroplan për të shkuar në Riad.

Personi i arrestuar sipas mediave franceze, ka qenë pjesë e Gardës Mbretërore të Arabisë Saudite. Ai besohet të jetë i përfshirë në vrasjen e gazetarit saudit.

Khashoggi është vrarë teksa ka qenë duke vizituar konsullatën saudite në Stamboll, në tetor të vitit 2018, dhe trupi i tij është copëtuar.

Gazetari 59-vjeçar ka qenë këshilltar i Qeverisë saudite dhe i afërt me familjen mbretërore, mirëpo më 2017 ka kërkuar azil në Shtetet e Bashkuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat