​Bjellorusia vendos sanksione ndaj importeve ushqimore nga Mali i Zi

Evropë

​Bjellorusia vendos sanksione ndaj importeve ushqimore nga Mali i Zi

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 20:44
Lukashenko

Bjellorusia ka vendosur të vendosë embargo për importin e një game të gjerë produktesh ushqimore nga vendet që kanë vendosur sanksione ndaj Minskut zyrtar, që nga 1 janari 2022, njoftoi shërbimi për shtyp i qeverisë bjelloruse.

Në listën e vendeve është edhe Mali i Zi. Sipas të dhënave të Entit Statistikor të Monstatit, Mali i Zi ka eksportuar mallra në Bjellorusi në tetor në vlerë të përgjithshme prej më pak se 537 mijë euro.

Lista e ushqimeve, importi i të cilave në Bjellorusi është i ndaluar përfshin produkte mishi, kripë, ëmbëlsira, qumësht, arra, fruta dhe derra të gjallë.

Siç shihet në raportin e tetorit 2021, në muajin tetor, nga Mali i Zi në Bjellorusi janë eksportuar 536.054 euro mallra që kanë të bëjnë me makineri dhe pajisje elektrike dhe pjesët e tyre, aparate për regjistrim dhe riprodhimin e zërit, aparate për regjistrim dhe riprodhim televiziv dhe imazhe. dhe pjesët dhe aksesorët e artikujve të tillë

Sanksionet, të cilat hyjnë në fuqi më 1 janar 2022, janë të vlefshme për gjashtë muaj. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat