Ministrja e Jashtme e Gjermanisë shkon në Ukrainë përpara bisedimeve me Rusinë

Evropë

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë shkon në Ukrainë përpara bisedimeve me Rusinë

Më: 17 janar 2022 Në ora: 15:17
Annalena Baerbock

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock mbërriti në Ukrainë të hënën përpara një vizite të planifikuar në Rusi, si pjesë e përpjekjeve ndërkombëtare për të trajtuar tensionet midis Moskës dhe Perëndimit.

“Një parakusht për diplomacinë është të kuptoni këndvështrimin e homologut tuaj, edhe nëse ndonjëherë keni mendime krejtësisht të kundërta. Kjo është arsyeja pse vizitat si këto janë të rëndësishme, veçanërisht në kohë të tilla të vështira”, tha Baerbock pas nisjes për udhëtimin e saj të parë në vendeve që nga marrja e detyrës në dhjetor.

Ajo u zotua të dëgjojë me kujdes atë që përfaqësuesit kanë për të thënë si në Kiev ashtu edhe në Moskë., përcjell Telegrafi.

Ministrja gjermane tha se do të bëjë të qarta qëndrimet e unifikuara të Bashkimit Evropian, të vendeve të G7 dhe të aleancës transatlantike.

Në fillim të vizitës së saj në Ukrainë, Baerbock u takua me përfaqësuesit e misionit vëzhgues të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) atje.

Krahas bisedimeve me stafin e misionit gjerman, në rendin e ditës në Kiev ishte edhe takimi me përfaqësuesin special të kryesisë së OSBE-së në Ukrainë, Mikko Kinnunen.

Kryediplomatja gjermane është planifikuar të takohet me homologun e saj ukrainas, ministrin e Jashtëm Dmytro Kuleba dhe Presidentin Volodymyr Zelensky më vonë të hënën.

Në mbrëmje, Baerbock do të udhëtojë për në Moskë, ku ndër të tjera janë planifikuar bisedimet me ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov – për të martën.

Bisedimet vijnë në mes të një grumbullimi të madh të trupave ruse pranë kufirit të Ukrainës lindore, duke nxitur frikën për një pushtim të mundshëm të ngjashëm me aneksimin e Krimesë nga Rusia në vitin 2014. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat