Krahasimi i fuqisë ushtarake të Ukrainës dhe të Rusisë, shihni dallimet

Evropë

Krahasimi i fuqisë ushtarake të Ukrainës dhe të Rusisë, shihni dallimet

Më: 22 janar 2022 Në ora: 20:10
Ushtarë në kufirin Ukrainë-Rusi

Një raport nga Global Firepower shfaq dallimet mes Ukrainës dhe Rusisë për nga fuqia ushtarake.

Sipas këtij raporti, Rusia ka 850 mijë trupa ushtarake aktive, ndërkaq Ukraina vetëm 200 mijë.

Për nga numri i rezervistëve dy shtetet kanë numër të njëjtë.

Rusia në anën tjetër ka 1,511 aeroplanë luftarakë, kurse Ukraina 98 të tillë.

Numri i tankeve që posedon Rusia është 12,420 ndërkaq Ukraina ka 2,596 tanke.

Image
Krahasimi
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat