Danimarka pritet t’i shfuqizojë të gjitha masat anti-Covid

Evropë

Danimarka pritet t’i shfuqizojë të gjitha masat anti-Covid

Më: 25 janar 2022 Në ora: 17:46
Ilustrim

Kryeministrja e Danimarkës Mette Frederiksen duhet të njoftojë të mërkurën se të gjitha kufizimet e vendosura nga pandemia e Covid-19 do të hiqen në vend deri në fund të janarit, raportoi sot e përditshmja Jyllands-Posten, duke cituar disa burime, shkruan Reuters.

Mediat lokale thonë se të gjitha masat për qytetarët ka të ngjarë të hiqen, megjithëse kufizimet e udhëtimit mund të mbeten në fuqi.

Masat aktuale për ta luftuar përhapjen e Covid-it janë në fuqi në Danimarkë deri më 31 janar.

Local.dk shkruan se Frederiksen ka të ngjarë të njoftojë se Covid-19 nuk bie më në kategorinë që përbën kërcënim kritik për shoqërinë. Ky klasifikim i lejon qeverisë të vendosë kufizime për ta frenuar përhapjen e virusit.

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat