“Qeveria më e keqe e historisë së Greqisë”/ Tsipras paraqet mocion mosbesimi ndaj Mitsotakis

Evropë

“Qeveria më e keqe e historisë së Greqisë”/ Tsipras paraqet mocion mosbesimi ndaj Mitsotakis

Më: 28 janar 2022 Në ora: 00:09
Aleksis Tsipras

Kreu i opozitës në Greqi, Aleksis Tsipras, paraqiti mocion mosbesimi kundër qeverisë greke, të enjten. Kryetari i Sirizas e cilësoi qeverinë e udhëhequr nga Kyriakos Mitsotakis të rrezikshme për vendin. Ai tha se kjo qeveri është më e dobëta pas vendosjes së demokracisë në vend.

“Kam vendosur të paraqes mocion mosbesimi ndaj qeverisë më të keqe që ka drejtuar këtë vend në epokën e postdiktaturës”, tha Tsipras në parlament.

“Në mes të krizave ku gjendet vendi, pandemia, shtrenjtimi i çmimeve, menaxhimi i motit të keq, kryeministri Mitsotakis dhe qeveria e tij janë të rrezikshëm për vendin”, shtoi ai.

Arsye kryesore është bërë menaxhimi i situatës së krijuar për shkak të stuhive të dëborës javën e fundit.

Mocioni i mosbesimit pranohet vetëm nëse aprovohet nga shumica parlamentare.

Të premten do të nisë një debat treditor në Kuvendin e Greqisë për mocionin e paraqitur nga Tsipras.

Siriza akuzoi 6 ministra të qeverisë se janë sjellë “si oligarkë me situatën e reshjeve të dëborës”.

Një ditë më parë, Mitsotakis i kërkoi falje qytetarëve grekë për keqmenaxhimin e situatës së krijuar prej motit të keq.

Të hënën, si pasojë e dëborës, mijëra automjete mbetën të bllokuara në unazën kryesore të Athinës. Për shkak të të ftohtit shumë drejtues i braktisën mjetet duke u larguar në këmbë. Të njëjtën ditë, rreth 20 mijë banesa mbeten pa energji elektrike për shkak të dëborës, në të gjithë Greqinë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat