Aktivistja ukrainase me lot në sy, dridhet kryeministri Johnson

Evropë

Aktivistja ukrainase me lot në sy, dridhet kryeministri Johnson

Më: 1 mars 2022 Në ora: 14:28
Foto e momentit

Një gazetare ukrainase me lot në sy ka drithëruar spt mbarë botën me reagimin që ka pasur gjatë një koiference shtypi përballë kryeministrit Boris Johnson. Daria Kaleniuk e akuzoi atë se kishte ‘frikë’ për të mbrojtur bashkëkombasit e saj, gjatë një vizite sot në Poloni.

Kaleniuk tha se gratë dhe fëmijët “po masakroheshin” pasi NATO nuk po vendoste një zonë ndalim-fluturimi.

“Ju keni frikë,” tha ajo, duke shtuar se NATO donte të shmangte Luftën e Tretë Botërore, por ajo kishte “tashmë nisur”. Johnson u përgjigj se ai po bënte atë që ishte e mundur pasi Perëndimi nuk do të ndërhynte ushtarakisht.

“Fatkeqësisht, implikimi i kësaj do të ishte se Britania e Madhe do të angazhohej në rrëzimin e avionëve rusë, duke u përfshirë në luftime të drejtpërdrejta me Rusinë, kjo nuk është diçka që ne mund ta bëjmë”, tha ai.

Konfrontimi erdhi pasi zoti Johnson akuzoi Putinin për përdorimin e ‘taktikave barbare dhe pa dallim’ kundër civilëve të pafajshëm ukrainas. Ndërsa forcat pushtuese përshkallëzuan sulmet e tyre, ai paralajmëroi se bota po dëshmonte një ‘katastrofë’.
 

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat