​Rusia largohet zyrtarisht nga Këshilli i Evropës

Evropë

​Rusia largohet zyrtarisht nga Këshilli i Evropës

Më: 15 mars 2022 Në ora: 19:37
Ministri rus Lavorov

Rusia u largua zyrtarisht nga Këshilli i Evropës, një organizatë kryesore për të drejtat e njeriut, të martën, duke parandaluar një dëbim të mundshëm për shkak të agresionit ushtarak kundër Ukrainës fqinje.

Pyotr Tolstoy, kreu i delegacionit rus në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, i dorëzoi një letër nga ministri i Jashtëm Sergei Lavrov, sekretares së Përgjithshme të Këshillit të Evropës Maria Pejçinoviq-Buriq, duke njoftuar vendimin e Moskës.

Ukraina kërkoi të hënën që Rusia të përjashtohej menjëherë nga Këshilli i Evropës.

Pas pushtimit rus të Ukrainës, "ne kërkojmë që të merret një vendim për dëbimin urgjent të Rusisë nga Këshilli i Evropës", tha kryeministri ukrainas Denis Shmigal, duke iu drejtuar një video-konference në një sesion të jashtëzakonshëm të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Një ditë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Këshilli i Evropës pezulloi pjesëmarrjen e parlamentarëve dhe diplomatëve të saj në punën e organeve kryesore përveç Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat