Serbia i shmanget deklarimit për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Evropës

Evropë

Serbia i shmanget deklarimit për përjashtimin e Rusisë nga Këshilli i Evropës

Më: 17 mars 2022 Në ora: 19:31
Ilustrim

Përfaqësuesit e Serbisë kanë shmangur deklarimin e përjashtimit të Rusisë nga Këshilli i Evropës në seancën e jashtëzakonshme të Asamblesë Parlamentare të organizatës të martën dhe të nesërmen në mbledhjen e Komitetit të Ministrave, shkruan agjencia Beta.

Më 16 mars, Këshilli i Evropës e përjashtoi Rusinë nga anëtarësimi për shkak të agresionit ushtarak kundër Ukrainës, një ditë pasi Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës miratoi njëzëri mendimin se Rusia nuk mund të jetë më anëtare e asaj organizate.

Ministria e Jashtme e Serbisë nuk i është përgjigjur pyetjes së agjencisë Beta se si kanë votuar përfaqësuesit e saj në mbledhjen e jashtëzakonshme të Komitetit të Ministrave të Këshillit të Evropës kur është marrë vendimi për përjashtimin e Rusisë.

Përfaqësuesit e Serbisë janë në listën e të pranishmëve në takim, por, sipas Beta, ata e kanë lënë takimin para se të deklarohen.

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës më parë miratoi njëzëri mendimin se Rusia nuk mund të jetë më anëtare e organizatës. Nga gjithsej 324 anëtarë, 219 votuan, prej tyre 216 "pro" dhe tre abstenuan. Sipas të dhënave të publikuara në faqen e Këshillit të Evropës, asnjë nga shtatë deputetët serbë nuk ka votuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat