Po cilësohet si udhëtimi presidencial më i rëndësishëm në histori të Amerikës!

Evropë

Po cilësohet si udhëtimi presidencial më i rëndësishëm në histori të Amerikës!

Nga: V.N Më: 23 mars 2022 Në ora: 18:29
Marine One niset me Presidentin Joe Biden në bord nga lëndina jugore e Shtëpisë së Bardhë të mërkurën

Presidenti Joe Biden u largua të mërkurën në një nga udhëtimet presidenciale më të larta në kujtimet e fundit, një moment që Presidenti i SHBA të marrë udhëheqjen e një Perëndimi të sapobashkuar, shkruan CNN, transmeton Bota sot.

Vizitat e tij në Bruksel dhe Poloni mund të nënvizojnë ende kufijtë e aleancës për t'i dhënë fund gjakderdhjes në Ukrainë, me liderët perëndimorë që përpiqen të gjejnë mënyra për të ndalur luftën e presidentit rus Vladimir Putin. Deri më tani, ndëshkimi i sanksioneve perëndimore nuk e ka ndalur Putinin dhe është e paqartë nëse hapat e rinj që priten këtë javë – duke përfshirë sanksionet ndaj qindra anëtarëve të trupit më të ulët legjislativ të Rusisë dhe ndryshimet në qëndrimin e forcave të NATO-s përgjatë skajit të saj lindor – do të jenë të ndryshëm.

Megjithatë, teksa u largua nga Shtëpia e Bardhë herët të mërkurën, Biden u duk se kishte ndërmend të përdorte vizitën e minutës së fundit të luftës në Evropë për të dërguar një mesazh. I pyetur se çfarë do t'u thoshte partnerëve të tij, Biden tha se do të priste ta dorëzonte atë ballë për ballë.

Takimet e urgjencës të NATO-s, Bashkimit Evropian dhe G7-ës do të fokusohen në shfaqjet e bashkëpunimit në ndëshkimin e Rusisë dhe ofrimin e mbështetjes për Ukrainën pasi ajo vihet nën kritika. Një ndalesë më pas në Poloni ka për qëllim të nxjerrë në pah krizën masive të refugjatëve që pasoi pushtimin e Rusisë, si dhe të sigurojë aleatët në skajin lindor të NATO-s.

Për Biden, bisedimet e minutës së fundit janë një vend për të demonstruar kredencialet e politikës së jashtme që ai premtoi si kandidat, kur u zotua të rivendoste udhëheqjen amerikane dhe të riparonte aleancat e prishura. Lufta në Ukrainë shihet gjerësisht brenda Shtëpisë së Bardhë si një nga sfidat përcaktuese për Biden dhe trashëgiminë e tij presidenciale.

Një sfidë emocionale nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, lëshuar javën e kaluar gjatë fjalimit të tij virtual në Kongres, tani qëndron në të gjithë udhëtimin e Biden: "Të jesh lider i botës do të thotë të jesh udhëheqës i paqes".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat