Zëvendësministrja e Jashtme e Ukrainës përsërit thirrjet për marrëveshje kolektive të sigurisë për Ukrainën

Evropë

Zëvendësministrja e Jashtme e Ukrainës përsërit thirrjet për marrëveshje kolektive të sigurisë për Ukrainën

Nga: M.H. Më: 26 mars 2022 Në ora: 20:02
Emine Dzhaparova

Zëvendësministrja e Jashtme e Ukrainës Emine Dzhaparova përsëriti të shtunën thirrjet për një marrëveshje kolektive të sigurisë për të mbrojtur Ukrainën, e përbërë nga pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara plus Gjermania dhe Turqia.

Dzhaparova tha gjatë një interviste me Becky Anderson të CNN në Doha se ajo u takua me Ministrin e Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu të shtunën në mëngjes për të diskutuar negociatat e mundshme, shkruan CNN, përcjell “Bota sot”.

Çfarë mund të bëhet realisht nga një draft i këtyre garancive të sigurisë? Ne besojmë se janë vendet e P5+2, Gjermania dhe Turqia, dhe më pas mund të nënshkruhet një marrëveshje… dhe logjika pas kësaj do të ishte e njëjta logjikë si neni 5 i kartës së NATO-s, që do të thotë se në rast se Ukraina do të sulmohet, këto vende do të duhet të mbrojë Ukrainën”, tha ajo.

Anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit përfshijnë Rusinë, Kinën, Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën.

Kjo është diçka që tani është në shqyrtim për diskutim si sugjerim i vendit tim,” tha ajo.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se çdo marrëveshje me Rusinë do të kërkojë që populli ukrainas ta miratojë atë përmes një referendumi. Zëvendësministri i Jashtëm tha se "është në shqyrtim, por për shkak të luftës, është mjaft e vështirë të kuptosh se cila është mënyra teknike për të pasur çdo lloj referendumi".

Ne po përpiqemi të hapim çdo dritare të vetme që është atje. Ne kemi kërkuar nga shumë vende duke përfshirë Turqinë, Izraelin, edhe kryeministri Bennett ka bërë disa përpjekje”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat