Shefat e diplomacive të vendeve të Ballkanit në drekë pune me Borelin dhe kolegët e tyre nga vendet e BE-së

Evropë

Shefat e diplomacive të vendeve të Ballkanit në drekë pune me Borelin dhe kolegët e tyre nga vendet e BE-së

Më: 16 maj 2022 Në ora: 10:33
Nikola Selakoviç

Sot në Bruksel do të organizohet drekë pune me ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit perëndimor dhe ministrat e vendeve të BE-së nga përfaqësuesi i i lartë i BE-së Josep Borel, njoftojnë burime nga selia e BE-së, transmetojnë “Kurir” dhe “Bota Sot”.

Në njoftimin për takimin e sotshëm thuhet se shefat e diplomacive të vendeve të Ballkanit janë të ftuar nga Borel në drekë pune, të pranishëm në takim do të jenë edhe ministrat e vendeve të BE-së, ndërsa do të  bisedohet për bashkëpunimin rajonal, perspektivën evropiane dhe situatën aktuale rreth luftës dhe problemeve energjetike.

“Kurir” thekson se në drekën e punës në Bruksel do të marr pjesë edhe ministri i jashtëm i Serbisë Nikola Selakoviç.

Takimi ku merr pjesë edhe përfaqësuesi i lartë i BE-së Borel mbahet në takimit dyditor të Këshillit të Evropës për politikë të jashtme, ku një ndër pikat e rendit të ditës do të jetë edhe situata në rajonin e Ballkanit perëndimor.

Gjatë kësaj dreke pune në Bruksel, ministrat e jashtëm të vendeve të Ballkanit do kenë takime bilaterale me kolegët e tyre sikurse dhe me komisarin për zgjerim në BE, Oliver Varhel.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat