Përsëri vaksinim? BE rekomandon vaksinimin kundër lisë së majmunëve

Evropë

Përsëri vaksinim? BE rekomandon vaksinimin kundër lisë së majmunëve

Më: 23 maj 2022 Në ora: 11:15
Foto ilustrim

Rritja e rasteve dhe përhapja e lisë së majmunëve veçanërisht gjatë verës ka ngritur shqetësime në mbarë botën.

Si rrjedhojë Agjencia e Sëmundjeve Infektive të BE-së u ka kërkuar vendeve anëtare të përgatiten për programe të mundshme vaksinimi kundër sëmundjes afrikane.

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) ka njoftuar se do të krijojë një raport të vlerësimit të rrezikut për linë e majmunëve, i cili pritet të publikohet gjatë ditës së sotme.

Çdo plan vaksinimi do të përdorë vaksinën ekzistuese të lisë, pasi nuk ka një vaksinë të miratuar kundër saj.

Sipas mjekëve vaksina ekzistuese e lisë është rreth 85% efektive në parandalimin e sëmundjeve të rënda. Vaksinimi i hershëm kundër lisë mund të çojë në kalonin e sëmundjes me simptoma të lehta.

Lija u shpall sëmundje e zhdukur në vitin 1980, por rezervat e vaksinave u mbajtën për të mbrojtur kundër një rikthimi të mundshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat