Kërcënime të shumta me bombë në shkollat dhe institucionet e Sarajevës

Evropë

Kërcënime të shumta me bombë në shkollat dhe institucionet e Sarajevës

Më: 25 maj 2022 Në ora: 17:46
Bosnje-Hercegovinë

Një seri kërcënimesh me bomba janë raportuar në shkolla dhe institucione të tjera qeveritare në Sarajevë, Bosnje Hercegovinë, mëngjesin e së mërkurës; duke detyruar kështu evakuimin e studentëve dhe punonjësve.

Sipas medieve të huaja, zëdhënësi i ministrisë së Brendshme të Kantonit të Sarajevës, Mirza Haziabdic, tha se kërcënimet me bombë u dërguan përmes e-mail adresave të disa shkollave përreth qytetit.

Policia ka marrë menjëherë masat e nevojshme, theksoi ai. Për këtë çështje është informuar edhe prokuroria e qytetit të Sarajevës.

Hadziabdic tha se nuk kishte arsye për panik dhe se policia po kryen hetime për rastin.

Më vonë gjatë ditës, përdoruesit e rrjeteve sociale kanë ndarë përmbajtjen e supozuar të e-mailit që shkolla mori këtë mëngjes.

“Është një bombë në shkollë, dëgjoj zëra në kokë, jam i çmendur, jam përbindësh, do të vras fëmijët, më falni njerëz, në emër të dritës, së ardhmes, amin”, supozohet se shkruhej në shënim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat