Lajmërohet rasti i dytë i lisë së majmunëve në Slloveni

Evropë

Lajmërohet rasti i dytë i lisë së majmunëve në Slloveni

Më: 25 maj 2022 Në ora: 18:31
Foto ilustrim

Një tjetër rast i infektimit me linë e majmunit është konfirmuar në Slloveni.

Edhe këtë herë është një person i ardhur nga Spanja, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik (NIJZ) në faqen e tij të internetit. Siç sqarojnë ata, përpunimi epidemiologjik është duke u zhvilluar.

Rasti i parë u konfirmua te një burrë i cili mbërriti nga Ishujt Kanarie të martën. Ai zhvilloi simptoma pasi u kthye në shtëpi dhe është në gjendje të mirë shëndetësore, tha të martën kreu i Qendrës për Sëmundjet Infektive NIJZ, Mario Fafangel.

Rreziku i infeksionit për popullatën e përgjithshme është i ulët.

Personat që kanë qenë në kontakt të rrezikshëm me një person të infektuar duhet t'i kushtojnë vëmendje gjendjes së tyre shëndetësore brenda 21 ditëve nga kontakti. Personat e infektuar këshillohen të qëndrojnë në shtëpi për tri javë ose derisa zgjebet të bien.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat