Italia në zi/ Vdes ish-kryeministri i njohur

Evropë

Italia në zi/ Vdes ish-kryeministri i njohur

Më: 26 maj 2022 Në ora: 09:53
Ciriaco De Mita

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare ish-kryeministri italian, Ciriaco De Mita. Kryebashkiaku i Nusco-s vdiq mëngjesin e sotëm, në orën 7 në shtëpinë e të moshuarve Villa dei Pini në Avellino, shkruan La Republica.

De Mita ishte zgjedhur për herë të parë në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 1963, ai ishte një nga udhëheqësit më të mëdhenj të periudhës së pasluftës.

Në shkurt ai i ishte nënshtruar një operacioni për një frakturë të femurit pas një rënieje në shtëpi. 

Ciriaco De Mita ishte simbol i Republikës së Parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat