Ukraina thotë se riktheu kontrollin e Ishullit të Gjarprit; Rusia thotë se u tërhoq

Evropë

Ukraina thotë se riktheu kontrollin e Ishullit të Gjarprit; Rusia thotë se u tërhoq

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 14:17
Ishulli i Gjarprit nga pamjet satelitore.

Ukraina ka thënë se forcat e saj ushtarake, kanë larguar forcat ruse nga Ishulli i Gjarprit në Detin e Zi, pretendim që është mohuar nga Moska, e cila e ka quajtur këtë veprim si tërheqje të forcave të saj “si shenjë e vullnetit të mirë”, për të treguar se Rusia nuk është duke bllokuar përpjekjet për të eksportuar produktet bujqësore.

“Nuk ka më ushtarë rusë në Ishullin e Gjarprit. Forcat tona të armatosura kanë bërë punë të mrekullueshme”, ka thënë Andriy Yermak, shef i zyrës së presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ai ka publikuar një fotografi në Twitter, ku shihet tym në disa pjesë të atij vendi, që është pushtuar nga Rusia në ditët e para të luftës kundër Ukrainës.

Ministria ruse e Mbrojtjes ka konfirmuar se trupat e saj kanë lënë ishullin, të cilin e ka përdorur për të pajisur forcat e saj me armë të ndryshme.

Sipas ministrisë, trupat ushtarake janë tërhequr pasi ushtarët e stacionuar aty, kanë kryer të gjitha detyrat.

Kontrollimi i Ishullit të Gjarprit, i cili gjendet rreth 40 kilometra larg brigjeve ukrainase, i ka mundësuar Rusisë që të kërcënojë korsitë detare që çojnë në dhe nga Odesa, porti kryesor i Ukrainës për transportimin e grurit nëpër botë.

Ishulli është bërë simbol i rezistencës për Ukrainën, pasi rojet bregdetare të vendosur aty, kanë refuzuar kërkesat ruse që të largoheshin, apo në të kundërtën do të vriteshin, në ditët e para të luftës.

Si përgjigje, një roje kufitare pati dërguar mesazh për anijen ruse, Moskva: "Anije ruse, shko në djall".

Anija ruse më pas pati bombarduar ishullin.

Ende nuk dihet sa persona kanë vdekur si pasojë e atij sulmi, mirëpo ushtari që ka bërë mesazhin, ka mbijetuar.

Më vonë anija Moskva është fundosur në Detin e Zi, si pasojë e një sulmi ukrainas.

Presidenti rus Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat