Britania vendos nesër sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Evropë

Britania vendos nesër sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 18:51
Foto nga vizita

Britania e Madhe ka njoftuar se nesër do të vendosë sanksione të reja ekonomike, tregtare dhe transporti kundër Bjellorusisë për shkak të mbështetjes së këtij vendi për sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës.

Paketa e re e masave ndëshkuese do të përfshijë ndalimin e importit dhe eksportit të mallrave me vlerë rreth 60 milionë funte, duke përfshirë eksportin e produkteve të naftës, shitjen e komponentëve të teknologjisë së avancuar, eksportin e mallrave luksoze, si dhe importin e hekurit dhe çelikut.

Qeveria britanike do të ndalojë gjithashtu disa kompani bjelloruse të hyjnë në tregun e borxhit dhe të emetojnë letrat e tyre me vlerë në bursën e Londrës.

Britania ka rritur tashmë tarifat e importit për një sërë produktesh nga Bjellorusia me 35 pikë përqindjeje dhe ka sanksionuar presidentin bjellorus Alexander Lukashenko dhe zyrtarë të lartë të qeverisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat