Pilotët në grevë, kompania ajrore para bankrotimit

Evropë

Pilotët në grevë, kompania ajrore para bankrotimit

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 15:33
Foto ilustrim

Kompania ajrore skandinave SAS ka kërkuar mbrojtjen nga bankrotimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas goditjes që ka marrë nga një grevë e pilotëve e cila i ka shkaktuar probleme financiare.

Kjo lëvizje do t’i mundësonte kompanisë që ta vazhdojë operimin, tash kur greva ka prekur mbi gjysmën e fluturimeve, raporton BBC.

Sipas SAS veprimet industriale bën që kompania të përpilojë plane për t’i ristrukturuar financat e saj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat