​Britania në janar mund të përballet me reduktime të energjisë elektrike

Evropë

​Britania në janar mund të përballet me reduktime të energjisë elektrike

Më: 10 gusht 2022 Në ora: 16:45
Foto ilustrim

Britania e Madhe po harton plane për ndërprerje të organizuara për industrinë dhe familjet gjatë dimrit, kur temperaturat e ftohta mund të përkojnë me mungesën e gazit, raporton Bloomberg News, duke cituar burime të njohura me planet e qeverisë.

Sipas skenarit të arsyeshëm të rastit më të keq të qeverisë britanike, mungesa e kapacitetit të energjisë elektrike mund të jetë rreth një e gjashta e kërkesës maksimale, edhe pasi termocentralet me qymyr të futen në linjë.

Sipas këtyre parashikimeve, së bashku me temperaturat nën mesatare dhe importet e reduktuara të energjisë elektrike nga Norvegjia dhe Franca, Britania e Madhe mund të gjendet në një situatë në janar ku mund të duhet të nisin masat emergjente për të kursyer gazin për katër ditë, sipas raportit.

Banka qendrore e Britanisë paralajmëroi javën e kaluar se Britania po shkon drejt një recesioni të zgjatur pasi çmimet e larta rekord të energjisë e shtyjnë inflacionin vjetor drejt 13 për qind dhe çdo përgjigje e politikës pengohet nga gara për të zgjedhur një kryeministri të ri më 5 shtator.

Ndërsa qeveritë evropiane kërkojnë të reduktojnë përdorimin e gazit dhe të rrisin furnizimet pas pushtimit rus të Ukrainës, qeveria britanike është e ndarë në kampe ndërluftuese, të udhëhequra nga njëra anë nga sekretarja e Jashtme Liz Truss dhe nga ana tjetër ish-ministri i Financave Rishi Sunak, të cilët janë fushata për të qenë kryeministri i ardhshëm britanik u përplas për mënyrën se si t'i përgjigjemi një krize të mundshme të energjisë elektrike.

Organizatat bamirëse, shoqatat e biznesit dhe politikanët i kanë bërë thirrje Truss dhe Sunak të përshkruajnë masat e ndihmës për të ndihmuar britanikët të përballen me një rritje të parashikuar prej 82 për qind të çmimeve të energjisë në tetor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat