Macron nënshkruan protokollin për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Evropë

Macron nënshkruan protokollin për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Më: 14 gusht 2022 Në ora: 11:52
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron ka nënshkruar sot protokollin që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen Aleancës Veri-Atlantike, është bërë e ditur nga zyra e liderit francez.

“Ky vendim që Finlanda dhe Suedia t’i bashkohen NATO-s, do të forcojë sigurinë e tyre para kërcënimeve që mund t’ju vijnë dhe do t’i kontribuojë qëndrimit të përbashkët dhe sigurisë evropiane”, u tha ndër tjera në kumtesën nga pallati presidencial.

E njëjtë ka vepruar disa ditë më parë edhe presidenti amerikan Joe Biden, i cili nënshkroi protokollin për pranimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Në anën tjetër, paralajmërimi i këtyre dy vendeve nordike pati alarmuar Rusinë, e cila menjëherë filloi me kërcënime, megjithatë në fund gjithçka shkoi siç ishte planifikuar.

Ndërkaq Turqia që në fillim kundërshtonte pranimin e këtyre dy vendeve si anëtare të NATO-s, pati nënshkruar një memorandum bashkëpunimi që i hapi rrugës procesit të anëtarësimit.

Ky vendim është duartrokitur dhe mirëpritur nga liderët e vendeve perëndimore, duke bërë të ditur se veprimi i Turqisë dhe presidentit të këtij vendi Recep Tayyip Erdogan, është një veprim i mençur. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat