Gazi rus në Evropë, kjo është situata e furnizimit

Evropë

Gazi rus në Evropë, kjo është situata e furnizimit

Më: 15 gusht 2022 Në ora: 11:04
Foto ilustrim

Flukset e gazit rus në Evropë përmes disa rrugëve kryesore të tubacioneve duket të jenë të qëndrueshme, tregojnë të dhënat e operatorit.

Rrjedhat fizike nëpërmjet gazsjellësit Nord Stream 1 nga Rusia në Gjermani ishin në 14,554,412 kilovat orë në orë (kËh/h) në orën 08:00-09:00 CET (07:00-08:00 GMT) të hënën në mëngjes, e ngjashme me 24 orët e mëparshme.

Flukset e gazit në lindje përmes tubacionit Yamal-Evropë në Poloni nga Gjermania ishin gjithashtu të qëndrueshme, treguan të dhënat nga operatori Gascade, raporton AlJazeera.

Flukset dalëse në pikën matëse Mallnoë në kufirin gjerman ishin 2,520,133 kËh/h, pak ndryshim nga mesnata.

Nominimet për flukset e gazit rus në Sllovaki nga Ukraina përmes pikës kufitare Velke Kapusany ishin rreth 36.4 milionë metra kub (mcm) në ditë, pak ndryshuar nga një ditë më parë, treguan të dhënat nga operatori i sistemit ukrainas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat