Slloveni: Prodhimi i brendshëm bruto u rrit 8.2% në tremujorin e dytë

Evropë

Slloveni: Prodhimi i brendshëm bruto u rrit 8.2% në tremujorin e dytë

Më: 16 gusht 2022 Në ora: 19:18
Foto ilustrim

Në tremujorin e dytë të këtij viti, vëllimi i prodhimit të brendshëm bruto të Sllovenisë u rrit me 8.2 për qind në bazë vjetore si rezultat i kërkesave të brendshme dhe të huaja, njofton Zyra Qendrore e Statistikave SURS.

Në tremujorin e dytë, konsumi i brendshëm u rrit me 8 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Kontributin më të madh në këtë e ka konsumi familjar, i cili është rritur me 10.6 për qind.

Eksportet u rritën më shumë se importet – eksportet me 8.7 për qind dhe importet me 8.5 për qind. Kontributi i suficitit të tregtisë së jashtme në rritjen e PBB-së ka qenë pozitiv këtë herë me 0.6 pikë përqindjeje.

Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, vlera e shtuar është rritur 8.7 për qind. Për të tretin tremujor radhazi, aktivitetet e tregtisë, transportit dhe mikpritjes kontribuuan më së shumti në rritjen e vlerës së shtuar, e cila, pavarësisht ngadalësimit, u rrit 20.8 për qind nga viti në vit. 

Në aktivitetet e informacionit dhe komunikimit, rritja nga viti në vit ishte 13.7 për qind dhe në aktivitetet profesionale, shkencore, teknike dhe të tjera të ndryshme të biznesit 12.4 për qind. 

Rritja e vlerës së shtuar në aktivitetet përpunuese u ngadalësua për të pestin tremujor radhazi, por gjithsesi mbeti pozitive në nivel nga viti në vit dhe arriti në 2.7 për qind.

Në këtë periudhë, në Slloveni ishin të punësuar 1.080.000 njerëz, që është rreth 36.000 ose 3.4 për qind më shumë se në të njëjtin tremujor të vitit 2021. Shumica e vendeve të reja të punës ishin në ndërtim, prodhim dhe aktivitete profesionale, shkencore dhe teknike.

Sipas të dhënave të rregulluara sezonale të përdorura për krahasime në BE, rritja ekonomike në tremujorin e dytë ishte 8.3% në bazë vjetore ose 0.9% në bazë tremujore.

Trendet ekonomike janë në përputhje me pritjet nga parashikimi i qershorit, sipas të dhënave të fundit nga Banka e Sllovenisë. Në të njëjtën kohë, ata theksojnë se me vazhdimin e agresionit ushtarak rus, perspektivat janë gjithnjë e më të pasigurta dhe pritjet për rritje ekonomike në vitin e ardhshëm po zvogëlohen.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat