​Nis ndërtimi i fabrikës së makinave elektrike në Bullgari

Evropë

​Nis ndërtimi i fabrikës së makinave elektrike në Bullgari

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 16:16
Bullgari

Ndërtimi i një fabrike për makina elektrike në qytetin bullgar Verior, Lovech, praktikisht ka filluar, mësoi BTA të mërkurën nga Ljubomir Stanislavov, kryeshef ekzekutiv i kompanisë Next.e.Go Bulgaria dhe kreu i Automotive Cluster Bulgaria.

Fabrika do të vendoset në tokë pranë ish-fabrikës Ballkanike në Loveç, ku disa nga makinat, biçikletat, motoçikletat dhe aeroplanët e parë bullgarë janë prodhuar në të kaluarën në Bullgari.

Investimi u pajtua një vit më parë nga ministri i atëhershëm i Ekonomisë Kiril Petkov.

Stanislavov beson se makinat e para elektrike do të fillojnë të dalin nga linjat e prodhimit para fundit të vitit të ardhshëm.

"Praktikisht mund të themi se ndërtimi ka filluar. Është zgjedhur kontraktori kryesor dhe po përgatit kampusin e fabrikës," tha Stanislavov.

Është zgjedhur edhe një mbikëqyrës i projektit. Në këtë projekt do të përfshihen kompanitë më të mëdha të ndërtimit dhe mbikëqyrjes së ndërtimit në Bullgari, tha ai.

Prodhimi në shkallë të gjerë është planifikuar të fillojë në vitin 2024./

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat