​Zgjedhjet në Itali, exit poll: Shumica absolute për koalicionin e djathtë

Evropë

​Zgjedhjet në Itali, exit poll: Shumica absolute për koalicionin e djathtë

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 23:34
Giorgia Meloni

Koalicioni i krahut të djathtë i kryesuar nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Meloni është në rrugën e duhur për të fituar shumicën absolute në zgjedhjet parlamentare të mbajtura sot në Itali, sipas sondazheve të para exit poll.

Një exit poll nga transmetuesi shtetëror RAI tregoi se blloku i partive konservatore, i cili përfshin gjithashtu Ligën e Matteo Salvinit dhe partinë Forza Italia të Silvio Berlusconit, fitoi midis 41 dhe 45 për qind të votave, të mjaftueshme për këto parti për të siguruar kontrollin e të dy dhomave të parlamentit.

Ligji zgjedhor italian favorizon grupet që arrijnë të bëjnë marrëveshje përpara votimit, duke u dhënë atyre një numër të madh mandatesh në krahasim me numrin e votave të tyre.

Si udhëheqëse e partisë më të madhe në koalicionin fitues, Meloni ka një shans për t'u bërë kryeministrja e parë femër e Italisë, por transferimi i pushtetit është tradicionalisht i ngadalshëm dhe mund të kalojnë javë përpara se të betohet një qeveri e re.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat