​Mbreti Charles sheh “shpresë” për një lidhje të re me Harry e Meghan

Evropë

​Mbreti Charles sheh “shpresë” për një lidhje të re me Harry e Meghan

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 19:02
Mbreti Charles

Mbreti i ri britanik sheh 'dridhje të jashtëzakonshme shprese' për të rivendosur një marrëdhënie me Princin Harry dhe Meghan Markle pas vizitës në Britani të Madhe.

Burimet zbuluan se Charles është i lumtur me bisedat që pati me çiftin, ndërsa familja u bashkua në pikëllim për funeralin e Mbretëreshës.

“Mbreti i do të dy fëmijët e tij. Gjatë 16 ditëve të fundit apo më shumë, pati dridhje të jashtëzakonshme shprese. Për sa i përket të ardhmes, ka shpresë për një shkak për unitet,” tha një person i brendshëm mbretëror për Telegraph:

Por botimi i librit të ri të Harry-t, që pritet të dalë këtë vit, mund të shkaktojë probleme të mëtejshme për monarkinë.

Beteja e tij ligjore me Zyrën e Brendshme mbi marrëveshjet e tij të sigurisë po zhurmon.

Charles përmendi dashurinë e tij për Harry-n dhe Meghan-in në fjalimin e tij të parë televiziv si Mbret, në atë që u perceptua si një "degë ulliri" për çiftin.

Por vizita nuk ishte pa disa polemika pasi u duk se Meghan ishte e paftuar në një pritje shtetërore në Pallatin Buckingham, si dhe një kthesë të dukshme mbi të drejtën e Harry-t për të veshur uniformën ushtarake.

Një vendim që Charles do të duhet të marrë së shpejti është nëse do t'u japë tituj mbretëror dy nipërve të tij më të vegjël - Archie dhe Lilibet.

Thuhet se Harry dhe Meghan janë të shqetësuar se titujt e fëmijëve të tyre do të hiqen pasi ueb faqja e familjes mbretërore nuk u përditësua me ta pas vdekjes së Mbretëreshës, raportojnë mediat britanike.

Gjatë javëve të ardhshme, Charles do të bëjë vizitën e tij të parë ndërkombëtare si monark në Francë, duke shpresuar të ndërtojë ura me vendet kryesore evropiane pas Brexit.

Ndërkohë, Princi dhe Princesha e Uellsit do të udhëtojnë sot për në Uells, fillimisht duke vizituar Holyhead në Anglesey dhe më pas duke udhëtuar për në Swansea.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat