Trupat e Ukrainës thonë se kanë marrë qytetin kyç

Evropë

Trupat e Ukrainës thonë se kanë marrë qytetin kyç

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 09:09
Foto ilustrim

Zëvëndësshef i zyrës së presidentit ukrainas Kirilo Timoshenko, e ka publikuar mbrëmë një video ku forcat ukrainase pohojnë se kanë marrë kontrollin mbi qytetin Liman në zonën e Donetskut.

Një ushtar ukrainas ka thënë se forcat e armatosura të Ukrainës “ kanë liruar dhe kanë marrë kontrollin” mbi Limanin, raporton Reuters.

Ndërkohë Rusia më heret ka deklaruar se forcat e tyre janë tërhequr dhe po qëndrojnë në pozicionet rezerve.

Guvernatori ukrainas për rajonin e Luhanskut, Serhiy Haidai , ka deklaruar se rimarrja e Limanit është një ndër faktorët kyç për kthimin e territoreve të humbura.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat