Rimori kontrollin e Kherson, kush është “Gjenerali i hekurt” i ushtrisë ukrainase?

Evropë

Rimori kontrollin e Kherson, kush është “Gjenerali i hekurt” i ushtrisë ukrainase?

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 11:08
Valeriy Zaluzhnyi

Financial Times/ Që prej muajit gusht, ushtria e Ukrainës ndoqi një kundërofensivë të shpejtë për të rimarrë qytetin jugor të Khersonit duke zbrapsur ushtarët rusë, madje pa pasur nevojë që ushtarët të luftonin në rrugë.

Strategjia e drejtuar nga gjenerali Valeriy Zaluzhnyi, kishte për qëllim të shkatërronte linjat e furnizimit të ushtrisë ruse përtej lumit Dnipro, duke minimizuar edhe humbjet e Ukrainës.

Sipas Financial Times, sulmet ishin shumë preçize dhe shënjestronin vetëm depot e armëve, zona që shërbenin si kampe si dhe dy urat që lidhen me Krimenë. Kjo strategji dha frytet e saj me një disfatë për Vladimir Putin, pasi forcat e presidentit rus u tërhoqën nga qyteti Kherson dhe pjesë të tjera të provincës rreth dy javë më parë.

Pas suksesit të Ukrainës në fushën e betejës qëndron dora udhëheqëse e njeriut që ukrainasit e quajnë “gjenerali i hekurt”, Valeriy Zaluzhnyi.

“Është e mrekullueshme kur e njeh armikun, se si ai vepron dhe me ndihmën e partnerëve të huaj mund t’i godasë në pikat e tyre të dobëta,” tha Vitaly Markiv, një oficer i gardës kombëtare të Ukrainës, i cili mori pjesë në kundërsulmimin e mëparshëm që çliroi pjesë të territorit në rajonin verilindor të Kharkiv. “Kështu vepron komandanti i përgjithshëm Zaluzhnyi.”

Aftësia e Zaluzhnyit për t’u përshtatur në një fushë beteje që ndryshon shpejt u demonstrua në Kharkiv, ku trupat e tij raportuan se vija e frontit rus ishte bërë si fortesë e padepërtueshme. Në shtator gjeneralët e drejtuar nga Zaluzhnyi udhëhoqën një kundërsulm të shpejt që i bëri ushtarët rusët të tërhiqeshin duke lënë pas gjithçka, nga tanket e deri te çizmet.

Pasi gjenerali Mark Milley, kryetar i shefave të përbashkët të shtabit të SHBA, sugjeroi se Kievi mund të përdorte dimrin për të arritur një marrëveshje me Rusinë, Zaluzhnyi u përbuz. Në një postim në Facebook, ai tha se i kishte thënë homologut të tij amerikan në një telefonatë këtë javë se “objektivi ynë është të çlirojmë të gjithë tokën ukrainase nga pushtimi rus. Ne nuk do të ndalemi në këtë mënyrë në asnjë rrethanë. . . Afati i vetëm për negociata: Rusia duhet të largohet nga të gjitha territoret e pushtuara”.

Një zyrtar ushtarak amerikan vlerësoi aftësinë e Zaluzhnyit për të reaguar me shpejtësi ndaj lëvizjeve dhe dështimeve të Rusisë. Si shembull ai përmendi mbrojtjen e Kievit në ditët e para të luftës, ku trupat ruse i zgjeruan linjat e tyre të furnizimit dhe u bllokuan, vetëm për t’u goditur nga njësitë ukrainase që vepronin në krahët e tyre.

Në betejën për Kievin, vendimi i Zaluzhnyi për të shpërndarë mbrojtjen ajrore ukrainase ishte vendimtar për të parandaluar Rusinë të arrinte epërsinë e plotë ajrore, shtoi zyrtari.

Kush është “Gjenerali i Hekurt”?

I lindur në qytetin Novohrad-Volynsky në perëndim të vendit, Zaluzhnyi, 49 vjeç, u diplomua në një shkollë lokale për ndërtimin e makinerive në 1993, dy vjet pasi Ukraina shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik. Më vonë ai u regjistrua në një akademi ushtarake në portin e Detit të Zi në Odesa, duke u diplomuar në 1997.

Ai u vendos në rajonin lindor të Donbasit pas vitit 2014, kur Moska filloi të nxiste një luftë me përfaqësues atje. Ushtria e pafinancuar e Ukrainës fillimisht humbi pjesë të territorit nga separatistët e mbështetur nga Rusia.

Në një episod gjenerali lëvizi artilerinë nëpër “zona pothuajse të pakalueshme të terrenit” për të hedhur në erë një depo armësh, kujton gjeneral-lejtnant Mykhailo Zabrodskyi, dikur komandant i Zaluzhnyit. “Funksionoi me mjeshtëri,” tha Zabrodskyi. “Nuk pati asnjë reagim nga armiku sepse ishte shumë i shpejtë.”

I emëruar në rolin e tij aktual në korrik 2021, gjenerali me katër yje është vlerësuar si hero, megjithatë pak persona jashtë ushtrisë e njohin atë. Ai rrallë jep intervista dhe një person i afërt i tij tha se ai e kalon shumicën e kohës i “zhytur” në dhomat e luftës.

Gjenerali, i cili është i martuar dhe ka dy vajza, është bërë një element kryesor i mediave sociale ukrainase, ku memet i referohen me dashuri figurës së tij.

Në ditëlindjen e 70-të të Putinit këtë vjeshtë, një kanal i ushtrisë Telegram postoi një karikaturë të Zaluzhnyi të madh që qëndronte pas liderit rus, duke mbuluar sytë e burrit më të vogël teksa ishte gati të shuante qirinjtë e një torte. Disa orë më vonë, një shpërthim i madh dëmtoi urën e Kerçit, e cila u ndërtua me urdhër të Putinit për të lidhur Krimenë me Rusinë.

Për Oleksiy Reznikov, ministrin e mbrojtjes të Ukrainës, talenti i Zaluzhnyit qëndron në përdorimin e armëve me rreze shkatërrimi të vogël.

“Ashtu si Davidi kundër Goliathit,” tha ai, “ne po i godasim me llastiqe”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat