Polonia: Më mirë të dërgohen armët gjermane në Ukrainë sesa te ne

Evropë

Polonia: Më mirë të dërgohen armët gjermane në Ukrainë sesa te ne

Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 12:52
Foto ilustrim

Udhëheqësit polakë vlerësuan sot se do të ishte më mirë që sistemi kundërajror, të cilin Gjermania i ofroi Polonisë, t’i jepej Ukrainës për mbrojtje kundër Rusisë.

Gjermania tha në fillim të kësaj jave se i kishte ofruar avionë Varshavës Eurofighter dhe sisteme Patriot për të mbrojtur territorin polak pasi dy persona u vranë pranë kufirit me Ukrainën pas asaj që besohej të ishte një raketë e humbur ukrainase.

Ministri polak i Mbrojtjes Mariusz Blazczak fillimisht tha se e kishte marrë ofertën gjermane me "kënaqësi".

Megjithatë, pas një sulmi raketor rus në Ukrainë të mërkurën, i cili vrau disa njerëz në Kiev, udhëheqësit polakë thanë se do të ishte më mirë nëse sistemet e mbrojtjes do të vendoseshin në Ukrainën perëndimore.

Ambasadori i Ukrainës në Varshavë, Vasyl Zvarich falënderoi Blazhcak, duke thënë në Twitter se Ukrainës i duhen sa më shumë armë mbrojtëse.

Vendimi i Polonisë për të mos pranuar sistemin gjerman Patriot u kritikua nga opozita polake.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat