Putini po braktiset, aleatët nuk i binden më “Carit” rus

Evropë

Putini po braktiset, aleatët nuk i binden më “Carit” rus

Më: 25 nëntor 2022 Në ora: 21:44
Vladimir Putin

Optika e dëmshme e fotografisë ‘familjare’ në samitin e CSTO-së nxjerr në pah brishtësinë e ndikimit të Rusisë në vazhdën e luftës në Ukrainë

Armenia i ka kërkuar presidentit francez, Emmanuel Macron, të kryesojë bisedimet e paqes me Azerbajxhanin, në një sfidë të re ndaj kontrollit gjithnjë e në rënie të Vladimir Putinit ndaj aleatëve rajonalë të Rusisë, për shkak të luftës në Ukrainë.

Mohimi nga një aleat tradicional i Putinit, i cili kishte pritur një takim të parëndësishëm të liderëve të vendeve ndërluftuese muajin e kaluar, vjen menjëherë pas samitit të tij katastrofik me gjashtë shtete ish-sovjetike.

Gjatë një fotografie “familjare” të liderëve të vendeve në Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) në Jerevan të mërkurën, kryeministri i Armenisë, Nikol Pashinyan, u largua nga Putini, i cili po qëndronte në të majtë të tij.

Pashinyan më pas refuzoi të nënshkruante një deklaratë të samitit, pasi ai kritikoi dështimet e fundit të CSTO, e cila lidh Armeninë, Bjellorusinë, Kazakistanin , Kirgistanin dhe Taxhikistanin në një marrëveshje të mbrojtjes reciproke.

Ai shprehu zhgënjimin për mungesën e një përgjigjeje ndaj kërkesës së tij zyrtare që CSTO të ndërhynte në emër të Armenisë, pasi vendi i tij u sulmua nga përtej kufirit me Azerbajxhanin në shtator.

Armenia dhe Azerbajxhani kanë qenë në një konflikt të vazhdueshëm për tre dekada mbi Nagorno-Karabakh, një enklavë e njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit, por e kontrolluar kryesisht nga popullsia me shumicë armene etnike.

Pas shpërthimit më të fundit të dhunës në shtator, i cili kushtoi jetën e 207 ushtarëve armenë dhe 80 azerbajxhanas, në mediat sociale u shfaqën imazhe të tmerrshme të krimeve të supozuara të luftës, duke përfshirë atë të një ushtareje armene lakuriq me këmbët e prera, sytë e saj të nxjerrë jashtë dhe një gisht të prerë në gojë.

“Është dëshpëruese që anëtarësimi i Armenisë në CSTO nuk e pengoi Azerbajxhanin nga veprimet agresive”, tha Pashinyan në takimin në kryeqytetin armen.

Të premten doli se Pashinyan kishte kërkuar përfshirjen e Francës në përpjekjen e fundit për të ndërtuar mbi armëpushimin aktual të brishtë, me bisedimet e planifikuara të mbaheshin më 7 dhjetor në Bruksel.

Në përgjigje, presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ai po anulonte samitin pasi nuk mund të pranonte një rol francez, duke akuzuar Macron për një “pozicion anti-Azerbajxhan“.

Ai tha: “Është e qartë se në këto rrethana, me këtë qëndrim, Franca nuk mund të jetë pjesë e procesit të paqes midis Azerbajxhanit dhe Armenisë”.

I pyetur për komentet e Aliyevit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të premten se Moska, e cila vendosi 5000 paqeruajtës në rajon në vitin 2020, ishte e gatshme të ndihmonte ndërmjetësimin e marrëveshjeve të mëtejshme.

Tom de Waal, një bashkëpunëtor i lartë i “thinktank Carnegie Europe” i specializuar në Evropën Lindore dhe rajonin e Kaukazit, tha se optika e dëmshme e samitit për Putinin theksoi brishtësinë në rritje të ndikimit të Rusisë mbi fqinjët e saj të afërt, me institucionet përmes të cilave Kremlini pohon dështimin e saj për të treguar forcën, pasi ekspozimit në Ukrainë .

Ai tha: “Është pjesë e një tendence të gjerë në të cilën rusët ende e kanë këtë trashëgimi sovjetike për t’i parë fqinjët e tyre si një lloj partneri të vogël që u përkasin atyre, por ata janë vende sovrane. CSTO supozohet të jetë një organizatë mbrojtëse, por për sa i përket Armenisë, ajo nuk i ka përmbushur detyrimet e saj.”

Kritika e Armenisë vjen pas komenteve të presidentit të Kazakistanit, Kassym-Jomart Tokayev në asamblenë e përgjithshme të OKB-së në shtator, gjatë të cilit ai kritikoi në mënyrë implicite luftën e Rusisë në Ukrainë.

Emil Avdaliani, një profesor në Universitetin Evropian në Tblisi, Gjeorgji dhe drejtor i studimeve për Lindjen e Mesme në thinktank Geocase, tha se Armenia po përpiqej të diversifikonte marrëdhëniet e saj të jashtme në dritën e dobësisë së Rusisë.

Ai tha: “Varësia nga Rusia është vdekjeprurëse, kështu që Jerevani po kërkon afrim me Turqinë, lidhje më të ngushta me BE-në, Iranin dhe Kinën. Ky është rezultat i qasjes gjysmë zemre të Moskës ndaj Armenisë dhe mbi të gjitha dobësimit të pozitës së Rusisë në Kaukazin jugor si rezultat i luftës së saj gjithnjë e më të pasuksesshme në Ukrainë.”

Jashtë samitit të CSTO-së, protestuesit armenë kishin bërë thirrje që Rusia të largohej nga Ukraina.

“Protestat tregojnë një ndryshim në perceptimin e Armenisë për Rusinë. Mosbesueshmëria e saj si aleat është bërë e dukshme. Ndjenjat anti-ruse ishin gjithmonë të pranishme në mesin e elitave politike të Armenisë, por tani ajo kthehet në pakënaqësi,” tha Avdaliani.

“Protestat i dhanë dobi Pashinyanit pasi e lejuan atë të tregojë se Armenia ka nevojë për garanci konkrete dhe jo vetëm për premtime boshe. Kjo nuk do të thotë se Armenia do të tërhiqet nga CSTO, por thjesht se Jerevani përpiqet të ndikojë në dinamikën negative në grup. The Guardian

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat