Mijëra mësimdhënës në Hungari protestojnë duke kërkuar reformën në arsim

Evropë

Mijëra mësimdhënës në Hungari protestojnë duke kërkuar reformën në arsim

Më: 27 nëntor 2022 Në ora: 08:41
Foto ilustrim

Mijëra mësimdhënës në Hungari demonstruan, duke kërkuar përmirësime në kushtet e punës dhe reformën në arsim.

Anëtarët e Unionit Demokratik të Mësuesve të Hungarisë u mblodhën përpara Akademisë Hungareze të Shkencave në kryeqytetin e vendit, Budapest dhe i dorëzuan një peticion prej 9 pikash Ministrisë së Brendshme.

Më pas ata marshuan në sheshin Kossuth, ku ndodhet Asambleja Kombëtare.

Protestuesit kërkuan që qeveria të përmirësojë kushtet e punës për mësuesit dhe të ndryshojë politikën arsimore.

Lejimi i mësuesve në grevë dhe krijimi i një Ministrie Arsimi ishin gjithashtu kërkesa të bëra nga sindikata./AA/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat