BE-ja mund të krijojë gjykatë speciale për krimet e Rusisë në Ukrainë

Evropë

BE-ja mund të krijojë gjykatë speciale për krimet e Rusisë në Ukrainë

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 14:45
Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen

Bashkimi Evropian do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e mundshme të kryera nga Rusia në Ukrainë, tha të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Jemi gati të fillojnë të punojnë me komunitetin ndërkombëtar për të marrë mbështetjen më të gjerë ndërkombëtare të mundshme për këtë gjykatë të specializuar”, tha von der Leyen.

Ukraina ka bërë presion për krijimin e një gjykate speciale për të ndjekur penalisht liderët ushtarakë dhe politikë rusë që ajo i konsideron përgjegjës për fillimin e luftës, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova.

Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) me bazë në Hagë nisi hetimin e saj të ri mbi krimet e supozuara kundër njerëzimit dhe krimet e fajit disa ditë pas pushtimit të Moskës më 24 shkurt, por ajo nuk ka juridiksion për të ndjekur penalisht agresionin në Ukrainë.

“Ndërsa vazhdojmë të mbështesim Gjykatën Penale Ndërkombëtare, ne po propozojmë ngritjen e një gjykate të specializuar, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimin e agresionit të Rusisë”, tha von der Leyen.

Sipas zyrtarëve të BE, mbështetja e Kombeve të Bashkuara për gjykatën e specializuar është “thelbësore” për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes së imunitetit nga ndjekja penale për funksionarët e lartë të shtetit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat