​Gati 8 miliardë dollarë në asete ruse të ngrira në Zvicër

Evropë

​Gati 8 miliardë dollarë në asete ruse të ngrira në Zvicër

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 12:56
Foto ilustrim

Zvicra ka ngrirë asetet financiare ruse me vlerë 7.5 miliardë franga zvicerane (7.9 miliardë dollarë) që nga 25 nëntori, thanë autoritetet të enjten.

Sipas Sekretariatit Shtetëror për Çështjet Ekonomike (SECO), 15 prona “të mbajtura nga persona, kompani dhe subjekte fizike të sanksionuara” janë bllokuar gjithashtu në gjashtë kantone zvicerane.

Shifra e fundit shënon një rritje të lehtë nga 7.09 miliardë dollarë të raportuara në korrik.

SECO tha se ishte njoftuar për asetet e sanksionuara ose jo të sanksionuara në pronësi ruse në Zvicër me vlerë 46.1 miliardë franga zvicerane (48.8 miliardë dollarë) që nga 3 qershori.

Ai sqaroi se rusët që kanë gjithashtu shtetësi ose leje qëndrimi për Zvicrën ose një shtet të Zonës Ekonomike Evropiane "janë të përjashtuar nga ndalimi i depozitimit të fondeve të reja, si dhe nga kërkesa për raportim".

Depozitat nën kufirin prej 100,000 frangash zvicerane (rreth 105,800 dollarë) janë gjithashtu të përjashtuara nga raportimi.

“Niveli i depozitave të raportuara, i cili tejkalon 46.1 miliardë CHF, nuk mund të barazohet me shumën totale të fondeve me origjinë ruse të mbajtura në Zvicër”, thuhet në deklaratën e SECO.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat