​Shitjet e makinave të reja në Kroaci ranë me 3.3%

Evropë

​Shitjet e makinave të reja në Kroaci ranë me 3.3%

Më: 5 dhjetor 2022 Në ora: 13:45
Foto ilustrim

41.385 automjete të reja pasagjerësh janë shitur në Kroaci në 11 muajt e parë të këtij viti ose 3.3 për qind më pak se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar kur u shitën 42.805, ndërsa vetëm në nëntor u shitën 2,698 automjete të reja, një rritje prej 5.3 për qind.

Volkswagen ka shitur më së shumti automjete të reja në pjesën e tanishme të vitit, 4.953 prej tyre, kështu që VW ka një peshë në shitjet totale prej 11.9 për qind. Shkoda është e dyta me 4.158 automjete të reja të shitura dhe një pjesë prej dhjetë për qind, Kia është e treta me 3.313 dhe një pjesë prej tetë për qind. Në vendin e katërt është Opel (3.259 të shitura dhe një pjesë prej 7.8 për qind), e pesta është Dacia (2.998 të shitura dhe një pjesë prej 7.2 për qind).

Në nëntor, ndër të tjera, u shitën 25 Tesla, 19 Porshe dhe një Ferrari.

Nga katër modelet më të shitura në muajin e parafundit të vitit, tri mbajnë etiketën VW.

Më i shitur ishte VW Taigo, me 106 njësi të shitura, në vendin e dytë ishte Shkoda Octavia me 86 njësi të shitura, ndërsa vendin e tretë dhe të katërt e mbajtën VW T-Cross dhe Tiguan me nga 67 automjete të reja të shitura.

Automjetet me benzinë janë ende më të njohurat - nga janari deri në fund të nëntorit, 21.760 klientë ose 52.6 për qind e tyre, zgjodhën motorin me benzinë. Pasojnë hibridet me shitje prej 8.502 veturash dhe një përqindje prej 20.5 për qind, ndërsa dizelët janë shitur vetëm pak më pak se hibridet, 8.267, që është një përqindje prej 20 për qind.

1.642 persona blenë makinën me gaz ose katër për qind e të gjitha të shiturave, dhe 1.214 prej tyre blenë atë plotësisht elektrike (2.9 për qind të aksioneve), raportojë mediat kroate.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat