Pilotët do të kenë nevojë për gjashtë muaj për trajnime luftarake F-16

Evropë

Pilotët do të kenë nevojë për gjashtë muaj për trajnime luftarake F-16

Nga: Bota sot Më: 28 janar 2023 Në ora: 06:55
Pilot

Pilotëve ukrainas do t'u duhen rreth gjysmë viti për t'u stërvitur për luftime me avionë luftarakë perëndimorë si F-16 amerikan, ka thënë zëdhënësi i forcave ajrore të Ukrainës.

Në fillim të kësaj jave, Ukraina mori një nxitje të madhe kur Gjermania dhe SHBA njoftuan planet për të siguruar tanke të rënda për Kievin.

Tani, zëdhënësi i Forcave Ajrore Yuri Ihnat ka thënë se F-16 mund të jenë alternativa më e mirë për një luftëtar me shumë role për të zëvendësuar flotën aktuale të avionëve luftarakë të vendit, të cilët janë më të vjetër se vetë Ukraina moderne.

Ai tha se Kievi aktualisht po përdor katër lloje avionësh të epokës sovjetike.

"Pilotët thonë se nuk është problem të fluturosh F-16, ata mund ta mësojnë atë brenda disa javësh. Të luftosh me këta avionë është një gjë shumë e ndryshme, të përdorësh të gjitha llojet e armëve," tha zoti Ihnat në një konferencë shtypi. .

“Pilotët thonë se mund ta zotërojnë atë për rreth gjysmë viti”, tha ai.

Z. Ihnat tha se përveç pilotëve, inxhinierët e aviacionit dhe specialistë të tjerë do të kishin nevojë për trajnim.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat