Sllovenia arreston dy të dyshuar për spiunazh, punonin për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse

Evropë

Sllovenia arreston dy të dyshuar për spiunazh, punonin për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse

Më: 30 janar 2023 Në ora: 16:28
Foto ilustrim

Agjencitë shtetërore të sigurimit të Sllovenisë raportohet se kanë arrestuar dy persona të dyshuar për spiunazh për shërbimin e inteligjencës ushtarake ruse.

Të dyshuarit, njëri prej të cilëve ka nënshtetësi të një vendi të Amerikës së Jugut, vepronin me identitete të supozuara nga një zyrë me qira në Llubjianë, njoftoi gazeta Delo.

Të dyshuarit janë akuzuar për spiunazh dhe përdorim të dokumenteve false.

Ata mund të përballen me deri në tetë vjet burg nëse shpallen fajtorë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat