“ShBA dhe BE nuk lejojnë zgjedhje të reja në Serbi”

Evropë

“ShBA dhe BE nuk lejojnë zgjedhje të reja në Serbi”

Më: 8 shkurt 2023 Në ora: 08:21
Aleksandar Vuçiq- Ivica Daciq

Nuk do të ketë zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi, dhe krejt çfarë po ndodhë është teatër politik, vlerëson profesori universitar dhe juristi serb Bojan Pajiq. Sipas tij, pa pëlqimin e ShBA’së dhe BE’së, as që bëhet fjalë për zgjedhje të reja në Serbi.

Krejt kjo në dritën e një shpërfaqje të përçarjes publike mes partisë së Aleksandar Vuçiq dhe partisë së Ivica Daçiq, për çka u përfolur se mund të shkohet në zgjedhje të reja dhe për mundësinë e prishjes së koalicionit qeverisës.

“Dje pamë presidentin serb në një mënyrë krejtësisht jo të duhur, dhe kjo është pasqyrim i panikut të tij për shkak të rënies në sondazhe, dhe ka rënie për shkak të këmbënguljes së një marrëveshje me Kosovën, do të thotë për shkak të planit franko-gjerman”, thotë profesori universitar, siç e citoi Nova.

Pajiç thotë se në sondazhe ka rënie të SNS-së së Vuçiqit në favor të së djathtës, dhe për më tepër në favor të SPS-së së Daçiqit. Ai shton se Daçiq me “disa fjali më pak të ashpra ndaj Rusisë regjistroi 11.5 përqind të votave, që s’e priste askush”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat