Erdogan i bën homazhe idhullit të tij islamik, para votës finale të së dielës

Evropë

Erdogan i bën homazhe idhullit të tij islamik, para votës finale të së dielës

Më: 27 maj 2023 Në ora: 19:42
Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan bëri homazhe sot në mauzoleumin e Adnan Menderes në Stamboll, duke kujtuar pararendësin e tij islamik në një tentativë për të mbledhur ndjekësit e tij te vota.

Menderes u gjykua dhe u var në litar një vit pas tentativës së grusht-shteti në 1960 kur Turqia iu rikthye rrugës laike politike.

Edhe Erdogan i mbijetoi një grushti shteti kundër partisë së tij me rrënjë islamike në vitin 2016, teksa citonte më parë Menderes në raundin e parë të zgjedhjeve më 14 maj.

Duke folur për të pranishmit në mauzoleum, Erdogan tha se “nesër do të shkojmë në zgjedhje dhe shpresojmë t’i themi botës se epoka e juntave dhe grushteve të shtetit ka marrë fund.

Erdogan ka thënë më parë se dëshiron të vijojë luftën e nisur nga Menderes për të drejtat fetare e nacionaliste.

Në votën e parë të dy javëve më parë Erdogan mundi rivalin e tij laik Kemal Kilicdaroglu me rreth pesë përqind të votave më shumë.

Por ai nuk arriti pragun prej 50-përqind që të eliminonte përballjen direkte që kryhet me votën të nesërme.

Opozitari Kilicdaroglu ka fokusuar fushatën në çështje më imediate si largimi i refugjatëve dhe forcimi i sigurisë territoriale turke.

Në një program televiziv ai akuzonte dje Erdogan se ka bllokuar shpërndarjen masive të mesazheve elektorale të tekstit për votuesit.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat