Protesta në Holandë/ Bllokohet autostrada e Hagës! 1500 të arrestuar, mes tyre edhe të famshëm

Evropë

Protesta në Holandë/ Bllokohet autostrada e Hagës! 1500 të arrestuar, mes tyre edhe të famshëm

Më: 28 maj 2023 Në ora: 19:37
Foto nga vendi i ngjarjes

Më shumë se 1500 protestues të klimës janë arrestuar nga policia në Holandë pasi bllokuan një autostradë kryesore në Hagë.

Gjatë protestës, të organizuar nga Extinction Rebellion, aktivistët dolën në autostradën A12 duke kërkuar fundin e subvencioneve të karburanteve fosile.

Policia hodhi topa uji në përpjekje për të shpërndarë turmat – por shumë prej tyre erdhën të përgatitur me mushama dhe rroba banje.

Shumica e protestuesve të arrestuar u liruan, por policia tha se 40 do të ndiqen penalisht.

Mes atyre në protestën e së shtunës ishin disa të famshëm holandezë, duke përfshirë aktoren Carice van Houten, e njohur për rolin e Melisandrës në serialin televiziv Game of Thrones. Ajo u arrestua, por më vonë u lejua të kthehej në shtëpi, tha agjencia holandeze e lajmeve ANP.

Rebelimi i zhdukjes akuzoi policinë për përdorimin e topave me ujë vetëm 15 minuta pas fillimit të bllokadës – por policia tha se u kishte kërkuar aktivistëve të largoheshin dhe u dha atyre një mundësi për ta bërë këtë përpara se të përdornin topin e ujit.

Më pas u arrestuan 1579 personat që refuzuan të largoheshin.

Shumë nga ata njerëz u ngritën dhe u transportuan në autobusë, raportoi faqja lokale e lajmeve De Telegraaf.

Prokuroria holandeze tha se shumica e tyre nuk do të ndiqen penalisht sepse ishte një “vepër e vogël” dhe qëllimi kryesor i arrestimeve ishte t’i jepte fund bllokadës.

Arrestimet kanë ndodhur brenda pak orësh dhe rruga është pastruar në orët e para të mbrëmjes së së shtunës.

Extinction Rebellion tha se të paktën 6,000 njerëz demonstruan në A12 ose pranë tij – duke përfshirë “orkestrën A12” me më shumë se 80 muzikantë.

Është hera e shtatë që protestuesit e Rebelimit të Zhdukjes bllokojnë A12. Protesta në këtë rrugë është e ndaluar sipas rregullave të vendosura nga kryetari i bashkisë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat