Zonja e parë e Ukrainës thotë se nuk e di nëse Zelensky do të kandidojë në vitin 2024

Evropë

Zonja e parë e Ukrainës thotë se nuk e di nëse Zelensky do të kandidojë në vitin 2024

Më: 25 shtator 2023 Në ora: 10:32
Olena Zelenska

Ndërsa Ukraina diskuton rreth asaj nëse do të mbajë apo jo zgjedhjet e ardhshme presidenciale ndërsa agresioni rus vazhdon, Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska i tha CBS se nuk është e sigurt nëse burri i saj do të kandidojë për një mandat të dytë në vitin 2024.

Ndërsa po intervistohej në “Face the Nation”, Zelenska tha se aspiratat politike të bashkëshortit të saj, presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, nuk kanë fituar vazhdimisht mbështetjen e saj personale.

Por, tha ajo, nëse ai kandidon për një mandat të dytë, ajo nuk do të ndihej aq ngurruese sa ndihej gjatë kandidimit të parë në zgjedhjet presidenciale.

“Edhe kur ai kandidoi për herë të parë, unë nuk e miratova plotësisht”, i tha Zelenska korrespondentes së CBS, Margaret Brennan. “Por nëse ai kandidon përsëri, nëse kandidon për herë të dytë, nëse vendos që është e nevojshme – mirë, ne kemi një përvojë,…”.

Megjithatë, ajo shtoi se nuk ishte fare e sigurt se ai do të kandidonte, veçanërisht duke pasur parasysh gjendjen e pasigurt të zgjedhjeve në vend.

“Do të varet gjithashtu nëse shoqëria jonë do të ketë nevojë për atë si president – dhe nëse ai do të ndjejë se shoqëria ukrainase nuk do të dëshirojë më që ai të jetë president, ai ndoshta nuk do të kandidojë”, tha Zelenksa. “Por unë do ta mbështes atë çfarëdo vendimi që ai të marrë”.

Me gati një të pestën e Ukrainës të pushtuar nga forcat ruse, miliona të zhvendosur nga lufta dhe dhjetëra mijëra qytetarë që shërbejnë si ushtarë, mbajtja e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme do të ishte “praktikisht e pamundur” dhe “e pakujdesshme”, sipas zyrtarëve ukrainas dhe ekspertëve të zgjedhjeve që folën për Washington Post.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat