Vriten tre civilë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës

Evropë

Vriten tre civilë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 09:43
Pasojat e një sulmi raketor rus në Kramatorsk, Ukrainë, 20 shkurt 2024.

Tre civilë janë vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur nga granatimet ruse në tri rajone lindore të Ukrainës, thanë autoritetet vendore të mërkurën.

Një person u vra në Kramatorsk, në rajonin e Donjeckut, derisa tetë të tjerë u plagosën, tha guvernatori rajonal Vadym Filashkin.

Në rajonin e Harkivit, dy bujq u vranë në vend kur vetura e tyre u godit në fshatin e Petropavlivkës në rrethinën e Kupianskit, derisa një grua u plagos, tha guvernatori rajonal Oleh Synyehubov.

Në rajonin e Hersonit, katër njerëz u plagosën nga sulmet ruse me artileri, mortajë dhe dronë, thanë autoritetet vendore.

Ndërkohë, Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës thanë se i rrëzuan 13 prej 19 dronëve të shkrepur nga Rusia në katër rajone ukrainase mëngjesin e së mërkurës.

Ajo tha se i shkatërroi edhe një raketë S-300 dhe katër raketa Kh-22.

Dronët u rrëzuan në rajonet Harkiv, Dnipropetrovsk, Zaporizhja dhe Donjeck, tha ajo.

Katër dronët e mbetur nuk e arritën cakun, sipas saj./REL

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat