​Scholz: Do ta mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme

Evropë

​Scholz: Do ta mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme

Më: 24 shkurt 2024 Në ora: 18:56
Olaf Scholz

Në një video-mesazh për 2-vjetorin e luftës Rusi-Ukrainë, kancelari gjerman Olaf Scholz tha se parimi se kufijtë nuk mund të ndryshohen me dhunë po shkelet çdo ditë nga Moska.

Rusia jo vetëm që po sulmon Ukrainën, por gjithashtu po shkatërron rendin e paqes në Evropë, vuri në dukje Scholz, duke thënë: "Ne do ta mbështesim Ukrainën për aq kohë sa të jetë e nevojshme për të mbrojtur veten. Si Gjermani dhe Evropë, ne po bëjmë më shumë dhe duhet të bëjmë edhe më shumë që të mbrohemi efektivisht”.

Scholz tha gjithashtu se fjalët si "parandalim" dhe "gatishmëri për mbrojtje" ishin, për disa, fjalë të pazakonta që dilnin nga goja e kancelarit gjerman dhe shtoi: "Ne duhet të jemi aq të fortë me aleatët tanë sa askush të mos guxojë të na sulmojë. Kjo është mënyra se si ne garantojmë sigurinë tonë dhe mbrojmë paqen në Evropë. Garancia jonë më e mirë për këtë është dhe do të mbetet NATO.”

Duke theksuar se për këtë arsye ata po vazhdojnë të forcojnë ushtrinë gjermane dhe mbrojtjen e Evropës, Scholz tha: "Ky është kontributi ynë për një NATO të fortë".

Scholz vuri në dukje se ushtria gjermane, e cila ishte lënë pas dore për vite me radhë, tani do të ketë investime dhe se ishin porositur avionë luftarakë, helikopterë, fregata, nëndetëse, tanke dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Ai theksoi se është i rëndësishëm bashkëpunimi me partnerët evropianë për të krijuar një industri efektive të mbrojtjes në Gjermani dhe Evropë.

Ai tha gjithashtu se sistemet më të rëndësishme të armëve dhe veçanërisht municionet duhet të prodhohen vazhdimisht duke kombinuar porositë në Evrop

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat