Lufthansa kërkon një marrëveshje të shpejtë me sindikatat për çështjen e pagave

Evropë

Lufthansa kërkon një marrëveshje të shpejtë me sindikatat për çështjen e pagave

Më: 25 shkurt 2024 Në ora: 20:27
Foto ilustrim

Kompania ajrore gjermane Lufthansa tha të dielën se është e prirur që të ketë përparime në negociatat lidhur me pagat, pasi sindikata e punonjësve i kushtëzoi kërkesat me shmangien e grevave të tjera.

Kemi ndjekur me kujdes deklaratat e sindikatës Verdi dhe vazhdojmë të mbetemi të interesuar për një marrëveshje të shpejtë”, tha zëdhënësi i kompanisë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Punonjësit e aeroporteve të kompanisë Lufthansa u hodhën në grevë të martën duke bllokuar punën në aeroportet më të mëdha. Ky është rasti i dytë këtë muaj që mungesa e punonjësve në detyrë kanë ndikuar tek planet e udhëtimit për 100 mijë pasagjerë, sipas Lufthansës.

Takimi i parë lidhur me mosmarrëveshjet për pagat e më shumë se 25 mijë punonjësve përfundoi pa rezulzat të enjten. Takimet e ardhshme ishin njoftuar se mund të mbaheshin në datat 13 ose 14 mars.

Por sindikata tha të shtunën se po kërkonte një takim përpara këtij afat,i me qëllim përshpejtimin e një marrëveshjeje./VOA

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat