Kremlini: Ekonomia ruse është imune ndaj sanksioneve, SHBA e pranon këtë gjë

Evropë

Kremlini: Ekonomia ruse është imune ndaj sanksioneve, SHBA e pranon këtë gjë

Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 13:57
Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov theksoi se ekonomia e Rusisë ka treguar imunitet ndaj sanksioneve, për të cilën është e vetëdijshme edhe SHBA.

“Ekonomia e Rusisë ka treguar imunitetin e saj, dhe në këtë rast, është deklaruar jo nga ne, por nga përfaqësuesit e SHBA. Ekonomia e Rusisë ka demonstruar imunitetin e saj, është përshtatur dhe vazhdon të zhvillohet,” tha ai kur u pyet për të komentuar mbi paketën e re të sanksioneve.

Më 23 shkurt, Departamenti Amerikan i Thesarit publikoi një listë të sanksioneve të reja kundër Rusisë që synojnë individë dhe subjekte nga Rusia dhe vende të tjera. Lista e zezë përbëhet nga 554 objektiva, duke përfshirë 57 individë dhe 485 persona juridikë, si dhe 12 gjykata. Përveç subjekteve ruse, sanksionet prekin kompani nga vende të tilla si Kirgistani, Kina, Emiratet e Bashkuara Arabe, Serbia, Turqia, Gjermania etj.

Autoritetet kanadeze vendosën gjithashtu kufizime të reja kundër Moskës.

Për më tepër, Këshilli i BE-së tha në të njëjtën ditë se Bashkimi Evropian kishte miratuar paketën e 13-të të sanksioneve kundër Rusisë, duke vendosur masa kufizuese ndaj 106 individëve dhe 88 personave juridikë, duke përfshirë vende të tilla si Kina, India, Sri Lanka, Serbia, Kazakistani, Tajlandë dhe Turqi.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat