Zaporizhzhia shënjestër e ushtrisë ruse, sulmohet 400 herë brenda 24 orëve

Evropë

Zaporizhzhia shënjestër e ushtrisë ruse, sulmohet 400 herë brenda 24 orëve

Më: 15 prill 2024 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

“Gjatë 24 orëve të fundit, ushtria ruse goditi rajonin juglindor të Zaporizhzhia 400 herë, një grua u vra në rrethin Vasilievsky”. Kështu njoftoi guvernatori Ivan Fedorov në Telegram, cituar nga Ukrainska Pravda.

Në total, rusët goditën rajonin e Zaporozhzhia-s 400 herë në vetëm një ditë. Shtatë vendndodhje u vunë nën zjarrin e armikut: Gulyaypole, Levadnoye, Robotino, Malaya Tokmachka, Malinovka dhe Novoandreevka.

Rusia ka humbur 454,420 ushtarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt 2022, njoftoi Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës. Ky numër përfshin 770 viktima të pësuara nga forcat ruse gjatë ditës së kaluar.

Sipas raportit, Rusia humbi gjithashtu 7,180 tanke, 13,796 automjete luftarake të blinduara, 15,510 automjete dhe tanke me karburant, 11,593 sisteme artilerie, 1,046 sisteme raketash të shumëfishta, 758 sisteme të mbrojtjes ajrore, 347 avionë, 325 helikopterë, 26 aeroplanë, 26 avionë dhe nëndetëse.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat