Kucherenko: 90 për qind e kapacitetit energjetik të Ukrainës u shkatërrua

Evropë

Kucherenko: 90 për qind e kapacitetit energjetik të Ukrainës u shkatërrua

Më: 20 maj 2024 Në ora: 14:07
Foto ilustrim

Ukraina prezantoi ndërprerjet e energjisë elektrike për konsumatorët industrialë dhe familjarë në të gjitha rajonet dhe rriti importet e energjisë elektrike nga Rumania, Polonia, Sllovakia, Hungaria dhe Moldavia

Sipas ish-ministrit të Infrastrukturës Alexei Kucherenko, rreth 90 për qind e kapacitetit të prodhimit të energjisë në Ukrainë u shkatërrua nga sulmet me raketa ruse.

“Ne humbëm rreth tetë mijë megavat energji elektrike, kjo është shumë, nga tetë mijë, 800 janë aktualisht duke punuar”, tha Kucherenko, duke iu referuar kompanive energjetike dhe paralajmërimit për ndërprerje të mëdha të energjisë gjatë verës dhe dimrit.

Nuk pritet një përmirësim dramatik i situatës, sepse infrastruktura e dëmtuar nuk mund të rikthehet shpejt, paralajmëroi deputeti ukrainas në një intervistë për kanalin YouTube “Viška”.

Moska filloi të synojë infrastrukturën energjetike të Ukrainës në vjeshtën e vitit 2022, pasi forcat ukrainase sulmuan urën e Krimesë në tetor.

Në muajt e fundit, Rusia ka intensifikuar sulmet ndaj objekteve ushtarake dhe energjetike të Ukrainës. Në prill, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se bombardimi ishte në përgjigje të përpjekjeve të Kievit për të shënjestruar infrastrukturën ruse të naftës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat