Arrestohet në Gjermani një person i dyshuar për planifikimin e sulmit në sinagogë

Evropë

Arrestohet në Gjermani një person i dyshuar për planifikimin e sulmit në sinagogë

Më: 25 maj 2024 Në ora: 00:29
Foto ilustrim

Në Gjermaninë jugperëndimore, një i ri u arrestua me dyshimin se planifikonte një sulm në një sinagogë, thuhet në një deklaratë të përbashkët të zyrave të prokurorisë publike të Shtutgartit dhe Karlsruhes dhe departamentit penal të shtetit federal të Baden-Wurttemberg.

Sipas hetimeve, një shtetas gjerman 18-vjeçar me origjinë turke nga qyteti Weinheim (shteti federal i Baden-Württemberg) diskutoi me të njohurin e tij planin për të sulmuar me thikë vizitorët e sinagogës në Heidelberg.

Më 18 maj të dyshuarit i është caktuar masa e paraburgimit.

Banesa e tij u kontrollua. Një 24-vjeçar që diskutoi me të planin e sulmit u arrestua gjithashtu.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat