Franca: Eksportet e lira kineze rrezikojnë ekonominë botërore!

Evropë

Franca: Eksportet e lira kineze rrezikojnë ekonominë botërore!

Më: 28 maj 2024 Në ora: 07:44
Bruno Le Maire

E gjithë ekonomia botërore është në rrezik të mbingopur me eksporte të lira kineze, tha ministri francez i Financave, Bruno Le Maire.

Ai e deklaroi këtë gjatë një takimi me kolegët nga vendet e Grupit 7 (G7) në Stresa, Itali.

Ndërsa i bënë një mesazh të drejtpërdrejt Kinës, pasi ranë dakord të përgjigjen ndaj praktikave të dëmshme dhe të punojnë për marrjen e hapave për të siguruar një ekonomi të fortë

“Ne duhet të merremi seriozisht me këtë çështje”, tha më tej Le Maire.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat